Piąta edycja Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego zbliża się do finału. Mieszkańcy osiedli mogą zdecydować o kolejnych inwestycjach w swym najbliższym otoczeniu. Głosowanie rusza 25 września i potrwa do 8 października. Zwycięskie pomysły zostaną zrealizowane w 2018 roku.

Głosowanie rozpocznie się w poniedziałek (25 września), a głos będzie mógł oddać każdy olsztynianin, który ukończył 15 rok życia. Każdy oddaje dwa głosy: jeden na projekt osiedlowy, jeden na projekt zintegrowany. Konkurencja jest duża, w puli znajduje się 108 wniosków osiedlowych (wybranych będzie 23, każdy po 110 tys. zł) i 33 zintegrowane  (obejmujące kilka osiedli lub ogólno miejskie – do realizacji trafia 4,  koszt każdego 300 tys. zł).  Z projektami (są też mapki) można się zapoznać w internecie pod linkiem https://glosujobo.olsztyn.eu/projekty?settlement=true.

Podstawowym punktem do głosowania jest strona internetowa glosujobo.olsztyn.eu (trzeba podać swój numer PESEL), ale można też zagłosować tradycyjnie, za pomocą karty go głosowania. Trzeba ją jednak pobrać i wydrukować ze strony glosujobo.olsztyn.eu, wybrać projekty, podpisać kartę i wrzucić do urny w jednym z 45 punktów do głosowania: m.in. w ratuszu, bibliotekach, Aquasferze, Planetarium czy w siedzibach rad osiedli.

Dzięki czterem dotychczasowym edycjom OBO zrealizowano ponad 100 projektów. Na naszym osiedlu są to m.in. przejścia między kilkoma ulicami. Tym razem mamy do wyboru trzy projekty. Pierwszy (oznaczony jako nr 7) jest kontynuacją modernizacji przejść  między ulicami: Dubiskiego i Wawrzyczka, Młynka i Dubiskiego, Martyniaka i Karnickiej oraz Wawrzyczka i Wadowskiego (koszt każdego 27500 zł,  w sumie 110 tys. zł).

Kolejny projekt (nr 3), także dotyczy przejścia dla pieszych  i przejazdu dla wózków inwalidzkich pomiędzy ul. Znanieckiego a ul. Zaruskiego. Na gruntach Gminy Olsztyn (obręb geodezyjny 112, działki nr 14/104 i 165/80) zaprojektowano przejście częściowo jako chodnik, częściowo jako schody (wraz z podjazdami) oraz oświetleniem. Umożliwi to mieszkańcom Brzezin dojście do okolicznych przystanków tramwajowych, autobusowych, SP nr 25, przychodni lekarskich i przychodni rehabilitacyjnych przy ul. Wańkowicza i Paukszty 57); ponadto do kompleksu hipermarketów i innych sklepów. Przejście to połączy wschodnią część Brzezin z zachodnią (tzw. dolne i górne Brzeziny). Koszt tej inwestycji: 60 tys. zł.

Trzeci projekt, nr 48, dotyczy budowy 540 m chodnika na ul. Gruszowe Sady, od nr 1 do 37. Ma być też ustawiony pojemnik na woreczki na odchody zwierząt, umieszczony przy schodach na ul. Nowaka od strony osiedla oraz kosz na śmieci na ul. Nowaka od strony wjazdu do gospodarstwa Pozorty. Poprawi to bezpieczeństwo, bo obecnie piesi (w większości dzieci) poruszają się po jezdni (niebawem ruch wzrośnie, gdyż powstaje tam duży budynek wielorodzinny). Szacunkowy koszt: 109 tys. zł.

Trochę większy  kłopot stanowić może wybór projektu zintegrowanego, bo jest ich aż 33 i każdy jest ciekawy. Mieszkańcom naszego osiedla najbliższe wydają się trzy projekty: nr 28 – letnie kino pod chmurką na sąsiednim osiedlu Generałów oraz dwa związane z Łyną: nr 109 – budowa Łynostrady po prawej stronie Łyny od ul. Obrońców Tobruku do Grzegorzewskiej i nr 159 – Łynoport w Parku Centralnym (możliwość dopłynięcia z Brzezin do centrum kajakiem lub inną jednostką).

Jest więc w czym wybierać i warto się zastanowić na co zagłosować. A efekty poprzednich projektów każdy może sprawdzić (m.in. na załączonych zdjęciach). Trwa też realizacja projektu oświetlenia ścieżki do hipermarketów (zwycięski projekt ubiegłoroczny).

PAMIĘTAJMY:

GŁOSOWANIE ROZPOCZYNA SIĘ W PONIEDZIAŁEK, 25 WRZEŚNIA I TRWA DO NIEDZIELI  8 PAŹDZIERNIKA!

JJP