OBO i Sprzątanie Świata

 Dwa tematy zdominowały wrześniowe posiedzenie Rady Osiedla Brzeziny: głosowanie w kolejnej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego 2018/2019 oraz osiedlowe Sprzątanie Świata.

Głosowanie na projekty zgłoszone do OBO 2019 potrwa do 23 września. Do głosowania uprawnieni są mieszkańcy od 15 roku życia. Każdy może oddać dwa głosy jednocześnie: na projekt osiedlowy (można zdobyć 110 tys. zł) oraz  ogólnomiejski, tzw.  zintegrowany (300 tys. zł).  Można głosować tradycyjnie lub przez Internet (www.glosujobo.olsztyn.eu). Karty do głosowania znajdziecie w swoich skrzynkach na listy lub można je pobrać samodzielnie i wydrukować ze strony OBO i złożyć do urn w wyznaczonych miejscach. Wyniki głosowania poznamy w październiku.

Naszego osiedla dotyczą dwa projekty: pierwszy zgłosiła Rada Osiedla (ma nr 22) i jest kontynuacją przebudowy  przejść między osiedlowymi ulicami. Dotyczy on dwu ścieżek łączących ul. Wawrzyczka z ulicami Dubiskiego i  Wadowskiego (szczegóły na stronie: https://glosujobo.olsztyn.eu/projekty/22-realizacja-projektow-budowy-przejsc-miedzy-ulicami).

Drugi pomysł zgłosili mieszkańcy. Jest on powtórzeniem projektu z ubiegłego roku i dotyczy całkiem nowego przejścia z ul. Zaruskiego do Znanieckiego, łączącego dwie części Brzezin (ma nr 101, szczegóły na stronie: https://glosujobo.olsztyn.eu/projekty/101-przejscie-piesze-pomiedzy-ulicami-znanieckiego-zaruskiego).

Projektów zintegrowanych jest aż 29, niektóre bardzo ciekawe (np. Centrum Aktywności Seniorów), więc jest z czego wybierać. Z wszystkimi projektami można się zapoznać na internetowej stronie OBO pod linkiem: https://glosujobo.olsztyn.eu/projekty .

Rada Osiedla postanowiła też uczestniczyć w akcji Sprzątanie Świata i zorganizować sprzątanie Brzezin 22 września (sobota). Do udziału zapraszamy wszystkich mieszkańców, wystarczy zabrać ze sobą rękawice robocze i dobry humor. Początek o godzinie 11, zbiórka  na placu zabaw. Podsumowanie akcji nastąpi przy grillu o godz. 16.

Na zebraniu obecny był także Mirosław Arczak, przedstawiciel  nowego ugrupowania wyborczego mieszkańców „Wspólny Olsztyn”. Ugrupowanie to jest tzw. ruchem miejskim i składa się z działaczy różnych organizacji pozarządowych oraz działaczy osiedlowych. Omówił on cele, jakie stawia sobie to ugrupowanie. Najważniejszym z nich jest zwiększenie wpływu mieszkańców na decyzje podejmowane przez władze miasta oraz podległe im instytucje. „Głos mieszkańców i ich potrzeby musza być priorytetem” – stwierdził M. Arczak. Zapowiedział udział przedstawicieli „Wspólnego Olsztyna” w osiedlowym Sprzątaniu Świata. Natomiast mieszkaniec naszego osiedla Jacek Pachucki poinformował o powstaniu komitetu ds. kontroli przebiegu wyborów.

Omawiano też sprawy porządku i bezpieczeństwa na osiedlu. Jeden z mieszkańców  ulicy Gruszowe Sady zawiadomił  o niebezpiecznych praktykach na budowach kamienic przy tej ulicy. Otóż samochody dostarczające materiały budowlane są rozładowywane  wprost na ulicy, niebezpiecznie blokują  przejazd innym pojazdom, zasłaniając  widok innym pojazdom. Wszelkie uwagi skrzętnie notowali obecni na zebraniu przedstawiciele Policji i Straży Miejskiej. (jjp)