Ciekawostką jest to, że kilkoro członków Grupy ART to mieszkańcy naszego osiedla. Przewodzi im jeden z pionierów Brzezin, emerytowany profesor dr hab. Antoni Jarczyk (z wykształcenia i zawodu specjalista hodowli zwierząt!), a z pasji malarz (portrety i sceny historyczne), metaloplastyk i rzeźbiarz. Ostatnio np. zajął się rzeźbieniem zwierząt w bursztynie. Z kolei malarstwem zajmuje się sąsiadka z tej samej ulicy, Teresa Kosman – jej specjalności to portret i pejzaż w oleju, pastelach i akrylu.

Niektórzy uczestnicy ósmej uniwersyteckiej wystawy osiągnęli wysoki poziom warsztatowy i artystyczny, o czym można się przekonać śledząc ich kolejne wernisaże. Zakres techniczny i tematyczny prac jest szeroki: od malarstwa sztalugowego poprzez rękodzieło artystyczne (tkactwo, szydełkowanie, koronkarstwo, dekoracje na ceramice i innych przedmiotach) po dekupaż, rzeźbę, fotografie i ikony – martwe natury, różne aspekty przyrody, pejzaże, portrety, sceny zbiorowe, alegorie historyczne i obyczajowe, detale użytkowe. W tym roku niektóre prace nawiązywały do Stulecia Niepodległości.

Grupa złożona jest z pracowników i emerytów różnych zawodów (dominują biolodzy!) dawnych i obecnych wydziałów ART/WSP/UWM. Powstała w 2011 roku, ale ma za sobą kilkanaście wystaw zbiorowych w różnych galeriach Olsztyna: najwięcej, co zrozumiałe, na UWM (zawsze z okazji Dnia Nauczyciela), ponieważ patronuje jej Stowarzyszenie Absolwentów UWM i Związek Nauczycielstwa Polskiego. Niektórzy mają na swoim koncie po kilka wystaw indywidualnych.

Kuratorem ósmej wystawy jest biolog, prof. dr hab. Stanisław Czacharowski, zajmujący się malarstwem na szkle i ceramice (np. na dawnych… dachówkach!). Swoje prace wystawiają:

Teresa Kosman, Marzena Baniel, Anna Bednarska, Ewa Bednarska, Maria Bentkowska, Eryka Białłowicz, Marta Bulik, Barbara Chodań, Stanisław Czacharowski, Dorota Czaplicka, Marzena Dadasiewicz, Danuta Domska, Teresa Dziedzic, Stanisława Krystyna Grabska, Marek Hasso-Agopsowicz, Czesław Jabłonowska, Antoni Jarczyk, Bożenna Koper, Barbara Kuczmarska, Natalia Machałek, Marian Michałowski, Irena Olszewska, Michał Ostrowski, Tadeusz Rawa, Anna Szepelska-Sell, Elżbieta i Feliks Walichnowscy.

Na zdjęciach: 1. Prace Antoniego Jarczyka – Skrzypek na dachu (blacha miedziana), Smutek rozstania (olej), Stańczyk (miedź) i alegorie patriotyczne (rysunek); 2. A. Jarczyk na tle innych swoich obrazów: Widok na Pilsko i Babią Górę ze wsi Krzyżowa (z lewej) oraz św. Barbara (olej) z prawej). W tle obrazy Danuty Domskiej.

Więcej zdjęć z wystawy w Galerii.

Jerzy Pantak